Prva kolekcija je KOLEKCIJA ZNANJA
Оvde možete pronaći celu publikaciju: Revolucija različitosti: Kolekcija znanja
Publikacija Revolucija različitosti: Kolekcija znanja sumira aktuelna znanja relevantna za negovanje različitosti, ispunjena je informacijama koje će pomoći profesionalcima koji rade sa mladima u različitim oblastima da podignu svoje znanje i razumevanje teme različitosti. Kolekcija je nastala analizom naučnih radova u vezi sa negovanjem različitosti na organizacionom nivou, analizom neformalnih resursa EU i nacionalnih nivoa u vezi sa različitošću, krojenjem „minimalnih standarda“ za organizacije koje neguju različitost i analizom relevantnih aktuelnih EU i nacionalnih strategija, zakona i procedura koje se odnose na negovanje različitosti i relevantnih za 3 sistema koji su najviše u kontaktu sa mladima (omladinski rad, obrazovanje i socijalni rad).
1. DEO – RAZLIČITOST U SAVREMENOJ NAUCI
U prvom delu publikacije naći ćete:
1. različite teorijske okvire koji su u skladu sa savremenim pogledima na različitost;
2. eksploraciju ključnih faktora za uvažavanje različitosti na organizacionom nivou – organizaciona kultura, klima i kompetencije osoblja – centralni element gde možete naučiti o ovim konstruktima i razumeti kako svaki od njih doprinosi negovanju različitosti u praksi;
3. spisak literature gde možete saznati više o svim ovim elementima.
2. DEO – RAZLIČITOST U SAVREMENIM PRAVNIM OKVIRIMA: NIVO EU
U drugom delu naučićete o pravnom okviru koji usmerava napore EU na uvažavanju različitosti. Poznavanje zakonodavstva EU je relevantno za razumevanje EU dimenzije negovanja različitosti, za razumevanje u kojim okvirima deluju naše zemlje kada je u pitanju kreiranje nacionalnih zakonodavnih okvira koji su u skladu sa okvirima EU, kao i za razumevanje na koji način vaši napori u ovoj oblasti doprinose naporima EU u ovoj oblasti.
Ovde možete istražiti:
1. dokumente Organizacije Ujedinjenih nacija
2. dokumente Saveta Evrope
3. dokumente Evropske unije
3. DEO – UMESTO ZAKLJUČKA: MINIMALNI STANDARDI ZA NEGOVANJE RAZLIČITOSTI U PRAKSI
U trećem delu sumirali smo trenutna naučna znanja u ključne minimalne standarde kojima vaša organizacija/institucija treba da teži da bi se nazvala organizacijom/institucijom koja uvažava različitost.
DODATAK – AKTUELNO NACIONALNO ZAKONODAVSTVO O RAZNOLIKOSTI U SRBIJI, ITALIJAMA I SLOVENIJI
U prilogu smo pripremili analizu aktuelnog nacionalnog zakonodavnog okvira u vezi sa različitosti u naše 3 zemlje, relevantnog za oblasti omladinskog rada, obrazovanja i socijalne zaštite.
1. aktuelno nacionalno zakonodavstvo o različitosti u Srbiji
2. aktuelno nacionalno zakonodavstvo o različitosti u Italiji
3. aktuelno nacionalno zakonodavstvo o različitosti u Sloveniji
Ovde možete da se krećete ka KOLEKCIJI PROCENE, KOLEKCIJI DOBRE PRAKSE, ili nazad do opštih informacija o PAKETU RAZLIČITOSTI.