Ceporin omladinski centar priprema mlade za rad sa decom i drugim mladima. Sastoji se od tri potprograma: Programa volontiranja, Programa vršnjačkih edukacija i Programa mentorstva. Svaki od programa podrazumeva obuku, odnosno pripremu mladih, implementaciju aktivnosti, superviziju i evaluaciju. Svi učesnici programa dobijijaju potvrde o učešću i stečenim kompetencijama. Kroz Ceporin omladinski centar sazrevaju i rastu Ceporini budući stručni saradnici!
1. PROGRAM VOLONTIRANJA
CEPORA je, od avgusta 2013. godine, u zvaničnoj Evidenciji o organizatorima volontiranja Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja RS. Upisivanjem u Evidenciju o organizatorima volontiranja i uspostavljanjem Programa volontiranja, želimo da naš rad učinimo transparentnim, da osiguramo kvalitet usluga koje pružamo i da volonteri sa kojima sarađujemo budu zadovoljni.
Program volontiranja se organizuje za Razvojno-preventivni centar i obuhvata učestvovanje u realizaciji razvojno-preventivnih radionica sa decom bez roditeljskog staranja koja se nalaze na domskom smeštaju u Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine – Beograd, a od 2024. godine podrazumeva i mentorski rad sa decom na hraniteljstvu, u saradnji sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje Beograd. Do sada je u Programu volontiranja učestvovalo preko 240 volontera.
Sa svim volonterima potpisuje se Ugovor o volontiranju, a nakon završetka ciklusa volonteri, u skladu sa članom 25 Zakona o volontiranju, dobijaju Potvrdu o volontiranju. Program volontiranja obuhvata teorijsku i praktičnu obuku o strukturi, sadržaju i načinu primene razvojno-preventivnih radionica, kao i neposredan volonterski rad sa decom u trajanju od deset meseci, jednom sedmično po 120 minuta.
Konkurs za program volontiranja otvoren je od 15. do 31. avgusta svake godine.
Onlajn prijavu možete popuniti OVDE.
Detaljnije informacije o Programu volontiranja možete dobiti na: Iva Gajin, iva.gajin@cepora.org, 060.54.54.063
2. PROGRAM VRŠNJAČKIH EDUKACIJA
Ceporini vršnjački edukatori sprovode radionice sa učenicima u beogradskim srednjim školama (a povremeno i u drugim školama u Srbiji i regionu). Svi edukatori prolaze obuku za realizaciju radionica na određenu temu i ovladavaju veštinama koje su im potrebne za uspešno vođenje radionica vršnjačke edukacije. Svake godine organizujemo edukacije na teme:
- Ili voziš ili piješ – kampanja je usperena na unapređivanje bezbednog ponašanja mladih u saobraćaju kroz ukazivanje na štetnosti vožnje pod dejstvom alkohola;
- Ne govoru mržnje – kampanja se bavi borbom protiv govora mržnje, razvijanjem tolerancije i promocijom različitosti;
- Rodna ravnopravnost – kampanja je usmerena na unapređivanje rodne ravnopravnosti kod mladih.
- Reciklaža za početnike – kampanje je usmerena na razvijanje veština reciklaže kod učenika osnovnih škola.
Do sada je kroz program prošlo preko 360 edukatora koji su realizovali radionice sa preko 5.000 beogradskih srednjoškolaca i osnovaca.
3. PROGRAM MENTORSTVA
Ceporini mentori su tu da podrže mlade kroz njihov proces osamostaljivanja. Obučeni mentori sparuju se sa mladima koji koriste servise Centra podrške za mlade i sa njima rade na prevazilaženju individualnih izazova, na povezivanju i jačanju pozitivnih iskustava, kao i širenju socijalne mreže.
Svake godine organizuje se obuka za vršnjačke mentore. Pored mentora iz redova Ceporinih volontera, podršku mladima pružaju i obučeni mentori iz udruženja mladih Moj krug – mladih koji su napustili sistem socijalne zaštite i uspešno se osamostalili.